Тиждень української писемності та мови в Миколаївському ліцеї №38 ім. В.Д.Чайки

     Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь та дозволяє передавати їх нащадкам. Мова — це історія народу, його світогляд, вона визначає свідомість, творить людину, культуру, історію. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.

9 листопада українці у всьому світі відзначають надзвичайно важливе свято – День української писемності та мови.Це свято започаткували ще у 1997 році, коли президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови у консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови». Дата Дня української мови та писемності припадає на православне свято – День вшанування преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Адже дослідники вважають, що саме з його праці розпочинається писемна українська мова.Упродовж століть українська мова, так само як і її носії – український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав.

Однак попри це, з кожним роком українська мова розквітає: носіїв рідної мови стає дедалі більше, молодь все частіше популяризує українську в соцмережах та спонукає до її вжитку у мовленні. І сьогодні українською мовою розмовляють понад 45 мільйонів людей.За останніми дослідженнями Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно із Центром Разумкова – 78% українців вважають своєю рідною мовою українську.

Рідний ліцей також долучився до цього свята:був проведений Тиждень української писемності та мови. За цей період вчителі-словесники, класні керівники залучали учнів до  вікторин, круглів столів,  творчих конкурсів «Мальовнича Україна», «Поетична пристань», віршованих челенджів, які були присвячені мовній темі, захисту рідної землі.

            Попри складні обставини, воєнний час, ліцеїсти, а також учителі  9 листопада приєдналися до написання XXII Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності-2022, який написала українська письменниця і режисерка, членкиня Українського ПЕНу Ірина Цілик. Цього року його читала народна артистка України Ада Миколаївна Роговцева.  Чудовий текст про рідний дім, про те, як деколи він здатен уміститися до розмірів валізи. Всі ми тепер, мов ті равлики, знаємо ціну великих переселень. Наш дім вистоїть, і всі ми повернемося додому. Щасливі, радісні, вільні, змінені, мудрі, досвідчені.

Тож хай живе вкраїнське слово!

Бережімо, як святиню,мову рідну й Україну!

 

До Дня української писемності та мови

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *